Alle nyheder
Overraskende viden om ældre med autisme i 3-årigt projekt
Ældre med autisme // Fagfolk og 5 autismetilbud skaber vigtig viden om ældre med autisme. I et stort projekt har de fokus på, ændringer i autisters hverdag, sundhed og relationer, når de bliver ældre. Et område som længe har været overset, og som nu overrasker.

Visualisering - Njordrum
I undersøgelserne blev det tydeligt, at der var andre ting galt, end det pædagogerne regnede med. Det overraskede fagfolkene og krævede nye aktiviteter og løsninger. Ikke kun på Højtoft oplevede de det. Også de fire andre steder var overraskede over, at størstedelen af deres antagelser er endt med ikke at holde. Fordybelsen og nytænkning betyder, at stederne nu i højere grad kan målrette deres aktiviteter og sikre, at der bliver holdt øje med og lyttet til de ældre.
Det at pædagoger og ledere selv har stået for at indsamle den nye viden i projektet har skabt ekstra arbejdsglæde og faglighed hos personalet. Vigtigst for dem er det dog, at de kan bruge den viden i praksis til at støtte de ældre mennesker med autisme.
Det giver et boost på fagligheden og arbejdsglæde. Højtoft og de fire andre steder har ud over egen viden også gennem projektet fået et netværk med hinanden, hvor de mødes hver anden måned i projektperioden - snakker om undersøgelserne og udveksler erfaringer. Projektet har været igennem de to første dele med fokus på hverdagen og sundhed – og de næste måneder skal de fem autismetilbud fokusere på de ældres relationer.Projektet er afsluttet i 2017.